جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی و یا رینوپلاستی  عبارت است از جراحی زیبایی بخشیدن به بینی . انگیزه‌ی انجام این جراحی می‌تواند تغییر ظاهر بینی، بهبود تنفس یا هر دو مورد باشد.

ناحیه بالایی ساختمان بینی از استخوان و قسمت پایینی آن از غضروف به وجود آمده است. با جراحی بینی  می‌توان استخوان، غضروف، پوست یا همه‌ی اینها را اصلاح نمود. اما مانند هر جراحی زیبایی دیگری دارای عوارضی نیز میباشد.

انگیزه‌های جراحی بینی

رینوپلاستی می‌تواند اندازه، شکل یا تناسبات بینی فرد را تغییر داده و علاوه‌بر زیبایی بعضی از مردم به‌خاطر رفع صدمات ناشی از سوانح، اصلاح نقایص مادرزادی یا بهبوذ بخشیدن به برخی مشکلات مادرزادی به آن روی می آورند.

خطرات و عوارض جراحی بینی

رینوپلاستی درست مانند جراحی دیگر خطرات و عوارضاتی دارد. از عوارض جراحی بینی می‌توان به خونریزی بینی، عفونت یا واکنش منفی نسبت به ماده‌ بیهوشی اشاره نمود . سایر خطرات احتمالی و عوارض جراحی بینی عبارت‌اند از:

خون دماغ شدن مکرر؛
تنفس سخت از راه بینی؛
بی‌حسی دائمی در اطراف بینی؛
احتمال به وجود آمدن ظاهر نامناسب؛
درد، تغییر رنگ یا ورم مداوم بینی؛
اثر زخم؛
سوراخ شدن تیغه‌ بینی.
حتما باید در ویزیت‌های اولیه درمورد خطرات احتمالی و عوارض عمل بینی با متخصصتان مشورت بگیرید و از آن ها آگاهی پیدا کنید.

قبل از تصمیم برای انجام جراحی بینی باید با جراح‌تان درمورد عوامل متفاوتی که می‌توانند در نتیجه کار تاثیر گذار باشد و همچنین عوارض عمل بینی صحبت نمائید. هر متخصصی روند کاری خودش را دارد، اما به‌طورکلی جلسه‌ی ملاقات با جراح برای انجام عمل بینی میتواند به شکل زیر باشد:

۱. سوابق پزشکی‌تان را توضیح دهید
جراح بینی حتما در رابطه با هدف انجام جراحی بینی از شما خواهد پرسید. همچنین باید به سؤالاتی درباره‌ی سوابق پزشکی‌تان جواب دهید. این سؤالات احتمالا درمورد سابقه‌ی ابتلا به انسداد بینی، عمل هایی که انجام داده اید یا داروهایی که مصرف می‌کنید، خواهند بود.

۲. تحت معاینه‌ بالینی قرار می‌گیرید
جراح آزمایش‌هایی را که باید انجام دهید مانند آزمایش خون برای‌تان مشخص و پوست و داخل بینی را معاینه خواهد کرد. این معاینات بالینی تغییراتی که لازم انجام گیرد را به جراح میگوید و نیز متوجه شود که باتوجه‌به ویژگی‌هایی مثل ضخامت پوست یا استحکام غضروف بینی‌تان چقدر می‌توانید بعد از جراحی بینی به نتیجه‌ی دلخواه‌تان برسید. به‌علاوه جراح با معاینات بالینی می‌تواند تأثیر جراحی بینی روی تنفس‌تان را هم مورد بررسی قرار دهد.

۳. از زوایای مختلف بینی‌تان عکس گرفته می‌شود
ممکن است نیاز باشد که در همان مطب از زوایای مختلف بینی‌تان عکس گرفته شود. به‌این‌ترتیب جراح می‌تواند عکس‌ها را به‌وسیله‌ی نرم‌افزارهای رایانه‌ای دستکاری کند و نتیجه‌ی احتمالی عمل را به شما نشان دهد. این عکس‌ها برای مقایسه‌ها و ارزیابی‌های قبل و بعد از جراحی نیز کاربرد خواهند داشت و اجازه می‌دهند تا درمورد اهداف جراحی بینی بامتخصصتان صحبت کنید.

۴. باید انتظارات‌تان را توضیح لازم دهید
باید با جراح‌تان درمورد اهداف و انگیزه ای که از جراحی بینی دارید صحبت کرده و همچنین در مورد عوارض بینی میتوانید از وی بپرسید. جراح به شما توضیح خواهد داد که می‌توانید از جراحی تان چه انتظاراتی داشته باشید و کدام خواسته‌هایتان شدنی نیستند. شاید برای‌تان کمی سخت باشد که درمورد ظاهرتان راحت و به آسانی بتوان حرف زد، اما خیلی مهم است که خواسته‌هایتان را واضح به جراح بگویید.

 

 

چگونگی جراحی بینی

عمل بینی  از آن‌دسته جراحی‌هایی است که در افراد مختلف مراحل مختلفی هم دارد. به این معنی که هر عمل بینی در نوع خودش منحصربه‌فرد است و براساس آناتومی بدن فرد و اهداف خاص همان فرد انجام می‌گیرد. جراحی بینی می‌تواند به دو روش باز و بسته انجام شود. جراح برای اینکه بتواند تسلط بیشتری روی بینی داشته باشد، بسته به روش و پیچیدگی جراحی، فرد باید تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی قرار بگیرید.

بی‌حسی موضعی به‌همراه آرام بخش

استفاده از این نوع بیهوشی بیشتر در جراحی بینی به صورت سرپایی انجام میشود  و فقط قسمت مشخصی از بدن را بی‌حس می‌کند. در این روش برای جلوگیری از احساس درد داروی بی‌حسی به بینی تزریق میشود . داروی آرام‌بخش را نیز با تزریق وریدی دریافت خواهید کرد. به‌این‌ترتیب حالت بی‌حالی و سستی پیدا می‌کنید، ولی خواب آلود نمیشوید.

بیهوشی عمومی

در این روش از طریق تزریق وریدی استنشاق خواهید شد . برای تزریق وریدی لوله‌ی کوچکی در یکی از رگ‌های دست‌، گردن یا قفسه‌ سینه کار گذاری میشود. بیهوشی عمومی روی کل بدن موثر است و موجب ناهشیاری موقتی می‌شود. در این نوع بیهوشی به لوله‌ی تنفسی نیز نیاز خواهید داشت.

بعد از انجام جراحی بینی  به قسمت ریکاوِری انتقال داده می‌شوید. در قسمت ریکاوِری پرستاران مراقبت‌ شما خواهند بود تا به‌هوش بیایید. بسته به شرایط‌تان شاید همان روزِ عمل یا روز بعد مرخص شوید.

مراقبت های پس از جراحی بینی

بعد از انجام جراحی بینی باید استراحت کافی را داشته باشید، آن هم در حالتی که سرتان بالاتر از قفسه‌ سینه قرار داشته باشد تا خون‌ریزی و ورم کمتر شود. شاید به‌خاطر ورم یا اِسپلینت‌هایی که در جریان جراحی بینی داخل بینی قرار دارد احساس گرفتگی و پُری در بینی داشته باشید. در بیشتر موارد پانسمان‌های داخلی تا یک هفته می بایست در بینی قرار داشته باشند. همچنین ممکن است که جراح‌ برای محافظت و حفظ شکل بینی برای‌تان اِسپلینت یا گچ بینی در نظر بگیردکه نوعی قالب پلاستیکی است و معمولا باید یک هفته در روی بینی قرار داشته باشد.

مقداری خونریزی و تخلیه‌ی مخاط و خون کهنه تا چند روز بعد از جراحی یا ممکن است بعد از برداشت پانسمان داشته باشید که طبیعی است.

برای کاهش احتمال خونریزی و ورم و برای اینکه عوارض جراحی بینی کمتر شود شاید جراح‌تان صلاح ببینید که موارد زیر را در هفته‌های بعد از عمل را رعایت نمائید:

از فعالیت‌های شدید مثل ورزش های هوازی و دویدن و به‌طورکلی جست‌وخیز شدید پرهیز کنید.
فین نکنید.
مواد غذایی پرفیبر مانند سبزیجات و میوه جات زیاد بخورید تا به یبوست دچار نشوید، زیرا یبوست باعث می‌شود که زور بزنید و به محل جراحی فشار بیاورید.
از ابراز شدید احساسات با صورت مانند خندیدن زیاد خود داری کنید.
دندان‌هایتان به آرامی مسواک بزنید.
لباس‌هایی بپوشید که از جلو بسته می‌شوند تا مجبور نباشید لباس‌تان را ازبالا وارد بدن خود کنید.

پاسخ دهید